Got error while compling openfire workspace

I am new to Spark and openfire and I want to use spark and openfire. I have checked out open fire workspace from SVN and when I tried to compile but got the error.

I followed steps from **Openfire SVN + Eclipse 3.3 + Subversive Installation Guide **document to setup the workspace.

I dig into error and found that, in AdminConsole.java file, in below method it did not get admin-sidebar.xml file and hence giving below exception.

private static void load() {

// Load the core model as the admin-sidebar.xml file from the classpath.

    InputStream in = ClassUtils.*getResourceAsStream*("/admin-sidebar.xml");

if (in == null) {

Log.error("Failed to load admin-sidebar.xml file from Openfire classes - admin "

                + "console will not work correctly.");

return;

    }

Openfire 3.8.3 Alpha [Jun 7, 2013 2:37:16 PM]

Admin console listening at http://127.0.0.1:9090

java.lang.NullPointerException

at org.jivesoftware.admin.AdminConsole.getAppName(AdminConsole.java:137)

at org.jivesoftware.openfire.admin.decorators.setup_jsp._jspService(setup_jsp.java :177)

at org.apache.jasper.runtime.HttpJspBase.service(HttpJspBase.java:97)

at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:820)

at org.eclipse.jetty.servlet.ServletHolder.handle(ServletHolder.java:547)

at org.eclipse.jetty.servlet.ServletHandler.doHandle(ServletHandler.java:480)

at org.eclipse.jetty.server.handler.ScopedHandler.handle(ScopedHandler.java:119)

at org.eclipse.jetty.security.SecurityHandler.handle(SecurityHandler.java:520)

at org.eclipse.jetty.server.session.SessionHandler.doHandle(SessionHandler.java:22 7)

at org.eclipse.jetty.server.handler.ContextHandler.doHandle(ContextHandler.java:94 1)

at org.eclipse.jetty.servlet.ServletHandler.doScope(ServletHandler.java:409)

at org.eclipse.jetty.server.session.SessionHandler.doScope(SessionHandler.java:186 )

at org.eclipse.jetty.server.handler.ContextHandler.doScope(ContextHandler.java:875 )

at org.eclipse.jetty.server.handler.ScopedHandler.handle(ScopedHandler.java:117)

at org.eclipse.jetty.server.Dispatcher.include(Dispatcher.java:195)

at com.opensymphony.module.sitemesh.filter.PageFilter.applyDecorator(PageFilter.ja va:156)

at com.opensymphony.module.sitemesh.filter.PageFilter.doFilter(PageFilter.java:59)

at org.eclipse.jetty.servlet.ServletHandler$CachedChain.doFilter(ServletHandler.ja va:1330)

at org.jivesoftware.util.LocaleFilter.doFilter(LocaleFilter.java:74)

at org.eclipse.jetty.servlet.ServletHandler$CachedChain.doFilter(ServletHandler.ja va:1330)

at org.jivesoftware.util.SetCharacterEncodingFilter.doFilter(SetCharacterEncodingF ilter.java:50)

at org.eclipse.jetty.servlet.ServletHandler$CachedChain.doFilter(ServletHandler.ja va:1330)

at org.jivesoftware.admin.PluginFilter.doFilter(PluginFilter.java:78)

at org.eclipse.jetty.servlet.ServletHandler$CachedChain.doFilter(ServletHandler.ja va:1330)

at org.jivesoftware.admin.AuthCheckFilter.doFilter(AuthCheckFilter.java:164)

at org.eclipse.jetty.servlet.ServletHandler$CachedChain.doFilter(ServletHandler.ja va:1330)

at org.eclipse.jetty.servlet.ServletHandler.doHandle(ServletHandler.java:478)

at org.eclipse.jetty.server.handler.ScopedHandler.handle(ScopedHandler.java:119)

at org.eclipse.jetty.security.SecurityHandler.handle(SecurityHandler.java:520)

at org.eclipse.jetty.server.session.SessionHandler.doHandle(SessionHandler.java:22 7)

at org.eclipse.jetty.server.handler.ContextHandler.doHandle(ContextHandler.java:94 1)

at org.eclipse.jetty.servlet.ServletHandler.doScope(ServletHandler.java:409)

at org.eclipse.jetty.server.session.SessionHandler.doScope(SessionHandler.java:186 )

at org.eclipse.jetty.server.handler.ContextHandler.doScope(ContextHandler.java:875 )

at org.eclipse.jetty.server.handler.ScopedHandler.handle(ScopedHandler.java:117)

at org.eclipse.jetty.server.handler.ContextHandlerCollection.handle(ContextHandler Collection.java:250)

at org.eclipse.jetty.server.handler.HandlerCollection.handle(HandlerCollection.jav a:149)

at org.eclipse.jetty.server.handler.HandlerWrapper.handle(HandlerWrapper.java:110)

at org.eclipse.jetty.server.Server.handle(Server.java:349)

at org.eclipse.jetty.server.HttpConnection.handleRequest(HttpConnection.java:441)

at org.eclipse.jetty.server.HttpConnection$RequestHandler.headerComplete(HttpConne ction.java:919)

at org.eclipse.jetty.http.HttpParser.parseNext(HttpParser.java:582)

at org.eclipse.jetty.http.HttpParser.parseAvailable(HttpParser.java:218)

at org.eclipse.jetty.server.AsyncHttpConnection.handle(AsyncHttpConnection.java:51 )

at org.eclipse.jetty.io.nio.SelectChannelEndPoint.handle(SelectChannelEndPoint.jav a:586)

at org.eclipse.jetty.io.nio.SelectChannelEndPoint$1.run(SelectChannelEndPoint.java :44)

at org.eclipse.jetty.util.thread.QueuedThreadPool.runJob(QueuedThreadPool.java:598 )

at org.eclipse.jetty.util.thread.QueuedThreadPool$3.run(QueuedThreadPool.java:533)

at java.lang.Thread.run(Unknown Source)

Can anyone please guide me on this.

Many thanks in advance.

Thanks & Regards,

Jigna