Installing Openfire admin in Apache Tomcat

Hi!

I need install Openfire admin in Apache Tomcat, I can’t open the 9090 port in my firewall

I copy all web directory to webapps directory in Tomcat, but it doesn’t start, I received the following error

2/01/2008 09:44:02 AM org.apache.catalina.core.StandardContext listenerStart

GRAVE: Se ha saltado la instalación de escuchadores de aplicación debido a error(es) previo(s)

2/01/2008 10:12:54 AM org.apache.catalina.core.StandardContext listenerStart

GRAVE: Error configurando escuchador de aplicación de clase org.jivesoftware.openfire.XMPPContextListener

java.lang.ClassNotFoundException: org.jivesoftware.openfire.XMPPContextListener

at org.apache.catalina.loader.WebappClassLoader.loadClass(WebappClassLoader.java:1 362)

at org.apache.catalina.loader.WebappClassLoader.loadClass(WebappClassLoader.java:1 208)

at org.apache.catalina.core.StandardContext.listenerStart(StandardContext.java:371 2)

at org.apache.catalina.core.StandardContext.start(StandardContext.java:4216)

at org.apache.catalina.startup.HostConfig.checkResources(HostConfig.java:1105)

at org.apache.catalina.startup.HostConfig.check(HostConfig.java:1203)

at org.apache.catalina.startup.HostConfig.lifecycleEvent(HostConfig.java:293)

at org.apache.catalina.util.LifecycleSupport.fireLifecycleEvent(LifecycleSupport.j ava:120)

at org.apache.catalina.core.ContainerBase.backgroundProcess(ContainerBase.java:130 6)

at org.apache.catalina.core.ContainerBase$ContainerBackgroundProcessor.processChil dren(ContainerBase.java:1570)

at org.apache.catalina.core.ContainerBase$ContainerBackgroundProcessor.processChil dren(ContainerBase.java:1579)

at org.apache.catalina.core.ContainerBase$ContainerBackgroundProcessor.run(Contain erBase.java:1559)

at java.lang.Thread.run(Unknown Source)

2/01/2008 10:12:54 AM org.apache.catalina.core.StandardContext listenerStart

GRAVE: Se ha saltado la instalación de escuchadores de aplicación debido a error(es) previo(s)

Thanks for all :smiley: